Ścieżka wsparcia w projekcie "Pracownicy - najlepsza inwestycja dla firmy"
Wsparcie dla firm w projekcie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie „Pracownicy – najlepsza inwestycja dla firmy” obejmuje indywidualnie dopasowane szkolenia, profesjonalne doradztwo ekspertów strategicznych oraz z zakresu HR, a także dofinansowanie w formie grantu.
Więcej na ten temat czytaj na podstronie „O projekcie”.
Poszczególne etapy wsparcia zaplanowaliśmy w taki sposób, aby jak najlepiej poznać Twoją firmę, a potem zaproponować Ci rozwiązania, odpowiadające na Twoje potrzeby i możliwe do zastosowania w Twojej firmie.
Opiekunem Twojej firmy na każdym etapie udziału w projekcie będzie Konsultant ds. wsparcia pracodawców z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.
Etapy wsparcia w projekcie:
Etap 1
podpisanie umowy uczestnictwa w projekcie
Zapoznaj się ze Wzorem umowy uczestnictwa w projekcie wraz z załącznikami.
Etap 2
szkolenie na temat zarządzania różnorodnością, w tym wiekiem w firmie
- Szkolenie jest przeznaczone dla Twojej kadry zarządzającej oraz kluczowych pracowników.
- W szkoleniu powinno wziąć udział od 5 do 10 pracowników.
- Jednodniowe szkolenie odbędzie się w Twojej okolicy i potrwa 8 godzin.
Etap 3
analiza zarządzania pracownikami w firmie
- Na tym etapie rozpoczyna się współpraca z ekspertami strategicznymi. W pierwszej kolejności poprosimy Cię o wypełnienie formularza online. Zebrane informacje (m.in. liczba pracujących osób, ich wiek, wykształcenie, rotacje) pomogą wyznaczyć cele Twojej firmy i sposoby ich osiągnięcia.
- Dodatkowo, podczas 4 - 5 warsztatów i rozmów z kadrą kierowniczą i pozostałymi pracownikami, poznamy i zrozumiemy kluczowe aspekty funkcjonowania Twojej firmy.
- Łącznie otrzymasz 30 godzin wsparcia doradców strategicznych.
- Dowiedz się więcej na temat etapu doradztwa strategicznego.
Etap 4
opracowanie Strategii Zarządzania Wiekiem (SZW) oraz Indywidualnego Planu Wsparcia (IPW)
- Na podstawie diagnozy i analizy z etapu 3 powstanie dokument - Strategia Zarządzania Wiekiem dla Twojej firmy. Znajdzie się w niej nie tylko opis aktualnej sytuacji, ale również konkretne mierzalne cele wraz ze sposobami ich osiągnięcia.
- Twój Indywidualny Plan Wsparcia będzie zawierał z kolei propozycję konkretnych działań, wynikających ze Strategii Zarządzania Wiekiem, które będziesz mógł wdrożyć w Twojej firmie w kolejnych etapach.
- Po Twojej decyzji o wdrożeniu Strategii Zarządzania Wiekiem będziesz mógł otrzymać dofinansowanie do wprowadzenia rozwiązań wskazanych w Twoim Indywidualnym Planie Wsparcia.
Etap 5
podpisanie umowy o udzielenie grantu
Zapoznaj się ze Wzorem umowy o udzielenie grantu wraz z załącznikami.
Etap 6
przekazanie grantu na rozwiązania wskazane w Indywidualnym Planie Wsparcia
- Maksymalna kwota wydatków na realizację form wsparcia zawartych w Twoim IPW wynosi 80 000 zł.
- Dofinansowanie w formie grantu wynosi 78,75%, ale nie więcej niż 63 000 zł
- Twój wkład własny to 21,25%, ale nie więcej niż 17 000 zł
- Grant możesz przeznaczyć wyłącznie na realizację form wsparcia określonych w IPW.
- Grant nie może być przeznaczony na finansowanie leczenia.
Grant można przeznaczyć na realizację form wsparcia ujętych w IPW, dobranych z następującego katalogu:
- dostosowanie miejsca pracy do wymagań ergonomicznych
Celem tej formy wsparcia jest przeciwdziałanie i ograniczanie występowania w miejscu pracy czynników, które w sposób niekorzystny wpływają na zdrowie pracowników oraz utrzymanie ich w dobrej kondycji fizycznej. W dłuższej perspektywie będzie to sprzyjało wydłużeniu ich aktywności zawodowej. W ramach tej formy wsparcia możemy dofinansować koszty przeprowadzenia konsultacji ergonomicznych lub audytu ergonomicznego, koszty realizacji działań edukacyjnych dla pracodawcy lub/i pracowników, a także koszty doposażenia lub modernizacji stanowisk pracy, o ile potrzeby te zostały wskazane w wynikach konsultacji ergonomicznych lub audytu ergonomicznego. - utworzenie zdalnego stanowiska pracy
Celem tej formy jest umożliwienie pracownikom regularnego wykonywania pracy poza zakładem pracy i tym samym wspieranie ich w zakresie łączenia życia zawodowego z życiem prywatnym. W ramach tej formy wsparcia możemy dofinansować koszty zakupu sprzętu, wyposażenia, dostosowania infrastruktury u pracodawcy, w tym zakupu licencji, oprogramowania itp. niezbędnych do wykonywania pracy w formie zdalnej. - wdrożenie elastycznych form i czasu pracy
Celem tej formy jest wsparcie służące poprawie organizacji czasu pracy, uwzględniającej potrzeby i oczekiwania pracowników oraz pracodawcy i tym samym wspieranie pracowników w łączeniu życia zawodowego z życiem prywatnym. W ramach tej formy wsparcia możemy dofinansować m.in. zakup sprzętu teleinformatycznego i jego instalacji, wyposażenia, systemów, w tym zakupu licencji, oprogramowania itp., niezbędnych do wdrożenia elastycznych form pracy. - organizacja przestrzeni poprawiającej warunki pracy
Celem tej formy jest wsparcie w zakresie organizacji przestrzeni sprzyjającej poprawie komunikacji i integracji międzypokoleniowej w firmie, przeciwdziałaniu wypaleniu zawodowemu, utrzymaniu pracowników w dobrej kondycji fizycznej i poprawie ich dobrostanu. W dłuższej perspektywie będzie to sprzyjało wydłużeniu ich aktywności zawodowej. W ramach tej formy wsparcia możemy dofinansować koszty adaptacji pomieszczeń i zakupu wyposażenia służącego organizacji przestrzeni pracy. - budowanie przyjaznego środowiska pracy
Celem tej formy jest wsparcie pracodawcy w zakresie poprawy komunikacji i integracji międzypokoleniowej wśród pracowników; zwiększenia motywacji i przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu, poprawy dobrostanu pracowników, co w dłuższej perspektywie będzie sprzyjało wydłużeniu ich aktywności zawodowej. W ramach tej formy możemy dofinansować koszty profilaktyki zdrowotnej oraz zakupu usług / narzędzi / materiałów pomocnych do tworzenia przyjaznego środowiska pracy. - wdrożenie mentoringu
Celem tej formy jest usprawnienie procesu przekazywania wiedzy w firmie oraz efektywne wykorzystanie potencjału doświadczonych pracowników. Mentoring polegać może na wsparciu w powrocie do pracy po dłuższej nieobecności (np. kobiet wracających po urlopie rodzicielskim), wdrażaniu nowo zatrudnianych pracowników, ułatwianiu sukcesji stanowiskowej, wymianie doświadczeń między Pracownikami. W ramach tej formy możemy dofinansować koszty dodatku zadaniowego do wynagrodzenia pracownika w zamian za pełnienie przez niego roli mentora, zakupu usługi superwizji dla mentora, szkolenia z zakresu mentoringu, zakupu pomocnych materiałów.
Zobacz, na co przykładowo możesz wydać pieniądze grantu.
Zapoznaj się z zasadami realizacji form wsparcia.
Etap 7
doradztwo dotyczące procesów kadrowych
- Indywidualne wsparcie doradcze będzie dotyczyło m.in. tworzenia i aktualizacji procesów kadrowych, z uwzględnieniem zarządzania różnorodnością.
- Ten etap obejmie do 30 godzin warsztatów i spotkań.
Etap 8
szkolenie z zakresu wydłużania aktywności zawodowej i przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu
- Szkolenie jest przeznaczone dla kadry zarządzającej oraz pracowników wskazanych przez pracodawców.
- Jednodniowe szkolenie odbędzie się w Twojej okolicy i potrwa 8 godzin.
Etap 9
szkolenie z zakresu pracy w zespołach wielopokoleniowych i przeciwdziałania dyskryminacji
- Szkolenie jest przeznaczone dla kadry zarządzającej oraz pracowników wskazanych przez pracodawcę.
- Szkolenie dotyczy pracy w zespołach wielopokoleniowych oraz przeciwdziałania dyskryminacji, w szczególności ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, religię, światopogląd, niepełnosprawność, wiek, orientację seksualną.
- Jednodniowe szkolenie odbędzie się w Twojej okolicy i potrwa 8 godzin.
Etap 10
wsparcie konsultanta we wdrażaniu Indywidualnego Planu Wsparcia