Kobieta patrzy na jesienną przyrodę, a jej rozłożone ręce sugerują rozluźnienie i zadowolenie z widoku, który ma przed oczami

Zadowoleni ludzie pracują lepiej

Strefa relaksu w siedzibie firmy? Dlaczego nie. To dobry sposób na odreagowanie stresu w pracy i przygotowanie się do realizacji trudnych zadań. Warto wprowadzać w organizacji tego typu rozwiązania. Nie tylko dla dobra pracowników.

Co na to nauka

Badania pokazują, że szczęśliwi ludzie są bardziej wydajni. Tacy pracownicy są o 43% bardziej produktywni i aż o 86% bardziej kreatywni. Z kolei odczuwanie radości z wykonywania pracy w 98% wpływa też na obniżenie stresu oraz poprawia kontakty ze współpracownikami. Dlatego w interesie każdej organizacji jest zapewnienie pracownikom takich warunków, które podniosą ich poziom zadowolenia z życia.

Nie są to skomplikowane działania. Strefa relaksu to proste rozwiązanie, które może poprawić samopoczucie pracowników. Piłkarzyki, tarcza z rzutkami czy szachy może nie uczynią człowieka szczęśliwym, ale na pewno są w stanie pozytywnie wpłynąć na jakość wykonywanej pracy.

Inwestycja w samopoczucie pracowników jest opłacalna

Ileż to razy każdy z nas wstawał od biurka ze słowami: „mózg mi paruje, muszę zrobić sobie przerwę”. To normalna reakcja organizmu. Kiedy dużo i intensywnie pracujesz, w końcu musi dojść do przeciążenia. Przestajesz jasno myśleć, jesteś rozkojarzony, działasz na zwolnionych obrotach, nie umiesz dokończyć tego, nad czym właśnie pracujesz. Zamiast tkwić w tym stanie, zrób sobie przerwę. Zmień otoczenie, zajmij się na chwilę czymś zupełnie innym (na przykład wyciągnij się na leżaku i włącz muzykę, którą lubisz). Zobaczysz, że za chwilę twoja głowa wróci do równowagi. Dzięki temu szybciej skończysz to, co wcześniej przerwałeś.

Naukowcy podkreślają, że relaks wpływa też na wzrost kreatywności. Nie zawsze na najlepsze pomysły wpadamy pracując w skupieniu przy biurku. Częściej idealne rozwiązania spływają na nas podczas czynności, które nas odprężają – jazda na rowerze, prysznic, praca w ogródku (w zależności od tego, co kto lubi). Krótka przerwa w pokoju relaksu może zatem zdziałać cuda, jeżeli chodzi o przełom w jakimś skomplikowanym zadaniu.

Relaks pozwala nam również nabrać dystansu do tego, nad czym właśnie pracujemy. Grając w ulubioną grę, skacząc na skakance, czy pijąc kawę zanurzeni w miękkim fotelu możemy przemyśleć decyzje, które mamy podjąć, czy zastanowić się nad sposobami rozwiązania problemu, przed którym stoimy. Zrelaksowany umysł działa bardziej racjonalnie.

To naprawdę działa. Dlatego każda inwestycja w poprawę samopoczucia pracowników to konkretny zysk dla organizacji.